loading

KEKEMELİK

KEKEMELİK

KEKEMELİK

Kekemelik, konuşma esnasında nefesini iyi ayarlayamaz ve göğüs nefesi alarak konuşmaya çalışır. Ünlü veya ünsüz harfleri bir kelimeyi istemsiz uzatır veya duraksarlar, ve konuşma normal akıcılıkta değildir. Konuşmanın akıcılığının bozulduğu durum "Kekemelik" olarak adlandırılır.Kekemeliğin  nedenleri ve tedavisi şöyledir:

1. Negatif Düşünce: Kekemelik yaşayan bireyler kaygı ve negatif düşünce odaklıdırlar sürekli ya konuşamazsam ya konuşurken takılırsam diye düşünüp daha az konuşmaya yada hiç konuşmamaya başlarlar. Pozitif düşünmeyi öğrenmeleri gereklidir. 

2.Nefes Problemi : Kekemelik problemi yaşayan bireyler nefeslerini ayarlayamaz göğüsten nefes alarak konuşmaya çalışırlar ve konuşma esnasında nefesleri yetmez. Doğru nefes almayı öğrenmeleri gerekirlidir.

3.Hızlı Konuşma: Kekemelerin konuşma hızı ile  düşünme hızı birbirine ters orantılıdır. Konuşmaya birden başlayıp birden bitirirler yirmi kelimeyi düşünüp bir kelimeyi söylemeye çalışırlar. Konuşma hızlarını yavaşlatılmaları gereklidir. 

4. Aşırı Duygusallık ve Travmatik Olaylar: Kekemelik problemi yaşayan bireyler yaşadıkları negatif  duygularından etkilenir kolay unutamazlar ve travmatik olaylar köpek  ısırması veya kovalaması sürüngen hayvanlardan yılandan, soğulcandan korkması aileden anne baba kaybı ve benzeri gibi yıllar geçsede hala etkilerini üzerlerinde hissettikleri negatif duygulardan kurtulup pozitif düşünmeyi öğrenmeleri gereklidir.